Komentarų: 0

Kada parduodant nekilnojamąjį turtą reikia mokėti 15 % gyventojų pajamų mokestį?

Pirmą kartą parduodantys nekilnojamąjį turtą žmonės dažnai nežino, kada reikia mokėti gyventojų pajamų mokestį, kiek laiko turtą reikia išlaikyti, kad jo išvengtų. Dažnai apie šį mokestį pardavėjai sužino tik notaro biure.

Nuo 2016 m. asmenys, turintys nekilnojamojo turto, kuriame nėra deklaravę savo gyvenamosios vietos ir norintys jį parduoti nemokėdami gyventojų pajamų mokesčio, turės tokį turtą išlaikyti 10 metų. Iki šiol, norint išvengti mokesčių, tokį turtą reikėjo išlaikyti 5 metus. Kitu atveju reikia mokėti 15% GPM.

Kada nereikia mokėti 15% GPM 

1. Lengvata yra taikoma, jei gyventojas parduoda savo gyvenamąjį būstą, kuriame pastaruosius 2 metus iki pardavimo buvo deklaruojama savininko gyvenamoji vieta. Pažymėtina, kad ši lengvata taikoma, jeigu parduodamas ar kitaip perleidžiamas nuosavybėn tik gyvenamasis būstas (individualus namas, sodo namas, butas gyvenamajame ir negyvenamajame pastate, atskiras kambarys su bendro naudojimo patalpomis ir pan.) įskaitant gyvenamajam būstui priskirtą žemę.

2. Jeigu  parduodate butą ar namą, kuriame gyvenote trumpiau, nei 2 metus, mokesčių mokėti nereikės tik su viena sąlyga – už pajamas, kurias gausite pardavę tokį būstą per 12 mėnesių turite pirkti kitą būstą, Lietuvoje, ar kitoje ES šalyje. Naujame būste turėsite deklaruoti gyvenamąją vietą.

3. Jeigu pirkote už brangiau, pardavėte už mažiau.

GPM už parduodamą NT mokėti nereikia, jei:

  • Išlaikėte NT nuosavybę 10 ir ilgiau metų;
  • 2 metus iki pardavimo buvote deklaravę gyvenamąją vietą;
  • Parduodate būstą, kuriame esate registravę gyvenamąją vietą ir per metus įsigysite kitą būstą bei deklaruosite jame gyvenamąją vietą;
  • Pardavėte pigiau, nei pirkote ar gavote dovanų, paveldėjote;
  • Remontavote įsigytą būstą ir patyrėte daugiau išlaidų statybos darbams, nei pelno (ir galite tai įrodyti).

Mantas RADZEVIČIUS

Varėnos nekilnojamojo turto agentūros „Dėdė“ direktorius

Tel. 8 622 90042

Comments (0)

Call Now Button