13 komentarų

Kada parduodant nekilnojamąjį turtą reikia mokėti 15 % gyventojų pajamų mokestį?

Pirmą kartą parduodantys nekilnojamąjį turtą žmonės dažnai nežino, kada reikia mokėti gyventojų pajamų mokestį, kiek laiko turtą reikia išlaikyti, kad jo išvengtų. Dažnai apie šį mokestį pardavėjai sužino tik notaro biure.

Nuo 2016 m. asmenys, turintys nekilnojamojo turto, kuriame nėra deklaravę savo gyvenamosios vietos ir norintys jį parduoti nemokėdami gyventojų pajamų mokesčio, turės tokį turtą išlaikyti 10 metų. Iki šiol, norint išvengti mokesčių, tokį turtą reikėjo išlaikyti 5 metus. Kitu atveju reikia mokėti 15% GPM.

Kada nereikia mokėti 15% GPM 

1. Lengvata yra taikoma, jei gyventojas parduoda savo gyvenamąjį būstą, kuriame pastaruosius 2 metus iki pardavimo buvo deklaruojama savininko gyvenamoji vieta. Pažymėtina, kad ši lengvata taikoma, jeigu parduodamas ar kitaip perleidžiamas nuosavybėn tik gyvenamasis būstas (individualus namas, sodo namas, butas gyvenamajame ir negyvenamajame pastate, atskiras kambarys su bendro naudojimo patalpomis ir pan.) įskaitant gyvenamajam būstui priskirtą žemę.

2. Jeigu  parduodate butą ar namą, kuriame gyvenote trumpiau, nei 2 metus, mokesčių mokėti nereikės tik su viena sąlyga – už pajamas, kurias gausite pardavę tokį būstą per 12 mėnesių turite pirkti kitą būstą, Lietuvoje, ar kitoje ES šalyje. Naujame būste turėsite deklaruoti gyvenamąją vietą.

3. Jeigu pirkote už brangiau, pardavėte už mažiau.

GPM už parduodamą NT mokėti nereikia, jei:

 • Išlaikėte NT nuosavybę 10 ir ilgiau metų;
 • 2 metus iki pardavimo buvote deklaravę gyvenamąją vietą;
 • Parduodate būstą, kuriame esate registravę gyvenamąją vietą ir per metus įsigysite kitą būstą bei deklaruosite jame gyvenamąją vietą;
 • Pardavėte pigiau, nei pirkote ar gavote dovanų, paveldėjote;
 • Remontavote įsigytą būstą ir patyrėte daugiau išlaidų statybos darbams, nei pelno (ir galite tai įrodyti).

Mantas RADZEVIČIUS

Varėnos nekilnojamojo turto agentūros „Dėdė“ direktorius

Tel. 8 622 90042

Comments (13)

 • Sveiki
  Paveldejau buta is tevu 2021,06 dokumentacija buvo sutvarkyta mano vardu ir isduoti dokumentai.Lietuvoje negyvenu 12metu.Buto savininke esu as.
  Ar parduodant buta reiks moketi 15% valstybini mokesti?

  • Laba diena,

   taip Jums reikės mokėti GPM. Galite pasidaryti retrospektyvinį vertinimą. Plačiau galiu papasakoti telefonu: +37062290042

 • Mama paveldėjo po tėčio mirties žemes sklypą sodo bendrijoje 2019 metais. Dabar nori parduoti, ar turės mokėti 15% valstybini mokesti? Ir jei reikės,tai sklypo vidutine rinkos vertė 3820, tai jei pardavinės už ta pačia suma tai nereikės mokėti? tik jeigu pvz. parduotu už 4500 tai 15% GPM mokėtu nuo pelno, tai yra iš 700 eu? Teisingai suprantu…:)

 • Laba diena,
  Pardaviau butą kuriame gyvenau ir buvau deklaravus gyvenamą vietą daugiau nei du metus .Parduodant butą išsiregistravau prieš savaitę į (tėvų palikimas). Ar reikės mokėti 15 % mokeščių ?

  • Sveiki,

   Jeigu išsiregistravote prieš pardavimą, gali VMI reikalauti susimokėti. Kreipkitės į VMI konsultantus.

 • Sveiki, pirkome buta pries 6 metus. Pardaveme pernai pragyvene 6 metus. Gyvenamoji vieta ten buvo deklaruota taip pat 6 metus. Ar reikes moketi GPM ?

  • Jeigu iki pardavimo 2 metus buvo deklaruota gyvenamoji vieta, GPM mokėti nereikės.

 • Labas vakaras,2016metais buvau nupirkus sodo namą,kuriame buvau deklaruota ir gyvenau,praeitais 2022 metais pardaviau už didesnę sumą,išgyventa ir ten deklaruota buvo gyvenamoji vieta 6metai.Pardavus iš karto tą pačią dieną buvo pirkimas buto.Ar reikės mokėti 15%?ačiū už atsakymą.

  • Sveiki,

   Jūsų aprašytu atveju, mokėti GPM nereikia. Vis dėl to rekomenduojama pasiskambinti į VMI ir pasikonsultuoti.

 • Laba diena, pirktas namas prieš 7m su paskola ( įkeistas NT), po 6m darytas pervertinimas, paimta papildoma paskola( bankui už darbus atliktus atsiskaityta). Nesu registruota. Ar parduodant reikėtų mokėti 15procentąVMĮ

 • Sveiki.

  Situacija. Noriu išvengti pelno mokesčio. Jeigu turime keletą objektų (nekilnojamo turto) parduodant vieną iš jų (butą) kuriame deklaruojama gyv., vieta, bet dar nėra 10 metų, nuo pirkimo – pardavimo s.,
  o už gautus pinigus pirksime naują, ar nemokesime pelno mokesčio?

 • Paveldėjau nama ir žemę prieš 6metus.prieštai jame buvau registruota ir dabar esu.ar galiu parduoti kad nereikėtų mokėti 15%?taipat turiu mišką pirkta prieš 8 metus ar jį reikia irgi iškaikyti 10metų?

Call Now Button